środa, 11 września 2013

Trochę cytatów z dzisiejszego mojego buszowania w książce "To wspaniałe chrześcijaństwo!"

Hej :)

Dzisiaj trafiłam na takie szczególne zdania, które zrobiły na mnie duże wrażenie. Może na Was też takie zrobią. :)
Enjoy!

Słowo „tolerancja” wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „znosić”, „ścierpieć”, więc „tolerować” oznacza „znosić kogoś”. Zawiera ono zatem element niezgody, a nawet pogardy: „toleruję cię”, oznacza: „wiem, że się mylisz, zniosę to jednak i pozwolę ci trwać w twoich błędnych przekonaniach”.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 68

Warto pamiętać co to słowo naprawdę oznacza, bo ostatnio wręcz czuję, że wielu ludzi nie ma o tym pojęcia.

Dziś sądy błędnie interpretują oddzielenie Kościoła od państwa jako pozbawienie religii miejsca na arenie publicznej lub zakaz, by moralność wywiedziona z religii kształtowała nasze prawa. W jakiś sposób wolność wyznawania religii stała się wolnością od wyznawania religii. Laicyzatorzy chcą usunąć religię i moralność opartą na religii ze sfery publicznej, by ich poglądy zmonopolizowały wspólną przestrzeń społeczną. Swoimi działaniami uczynili ludzi wierzących obywatelami drugiej kategorii.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 70.



Niektórzy krytycy oskarżają kapitalizm o to, że jest systemem egoistycznym, ale egoizm nie tkwi w kapitalizmie, tylko w ludzkiej naturze.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 78 
Egoizm, podobnie jak pożądanie, jest częścią kondycji ludzkiej i sprawą beznadziejną są próby jego wyrugowania, choć żarliwi utopiści ciągle tego próbują.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 78

To jest błąd wielu ludzi, którzy myślą, że jak system będzie tak kazał i ludzie będą robili.
Taka prosta to rzecz, nie ma jak z tym walczyć bo to jest w nas, a i tak ludzie chcą to zmienić.
Może tylko samemu walczyć z tym w nas samych, nie jest to walka łatwa, pewnie niektórzy z Was wiedzą o czym mówię, jeśli nie wszyscy. 

Można powiedzieć, że kapitalizm cywilizuje chciwość w dużym stopniu w ten sam sposób, jak małżeństwo cywilizuje pożądanie.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 79

A na koniec jeszcze jedno:

Wreszcie ostatni aspekt chrześcijańskiego dziedzictwa ludzkiej niedoskonałości i zwyczajnego życia: ogromny nacisk, jaki kładzie nasza kultura na współczucie, pomoc potrzebującym i łagodzenie cierpienia nawet w odległych miejscach. Doniesienia o wielkim głodzie czy ludobójstwie w Afryce są obojętne dla większości ludzi w innych kulturach. Jak to ujmuje chińskie przysłowie: „łzy obcych są tylko wodą”. Jednak tu, na Zachodzie, spieszymy się z pomocą.
Dinesh D'Souza, To wspaniałe chrześcijaństwo, tł. Katarzyna Korzeniowska, Artur Wołek. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, s. 81

Pozdrawiam :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz